תואר ראשון

פנו אלינו
רכזת לענייני הוראה - מרים קראוז

למה ביולוגיה?

השאלה שמניעה אותנו היא פענוח סודות החיים והבנת המנגנונים והעקרונות שמאפשרים לעולם להתקיים. לעורר סקרנות ולגעת בפוטנציאל האדיר הגלום בסקטור מדעי החיים . הביולוגיה העכשווית בהגדרתה הפכה למדע של מערכות מורכבות ומבוססות טכנולוגיה. סקטור מדעי החיים התפתח בממדי ענק בעשורים האחרונים ופרץ כל גבול אפשרי השנה , אם פעם עסקנו במחקר שסבב סביב היחידה הבודדת – התופעה/ החיה/ התא ביולוגי, הרי שכיום אנו עוסקים בחקר של ההקשרים שבין מערכות ביולוגיות שלמות, ניתוח מסדי נתונים ענקיים (מיליונים של נתוני דאטה במקביל). ברזולוציה מעמיקה בהרבה. כיום המדע מתבונן לא רק לתוך מולקולה בודדת כי אם להתבוננות על מבנים ותהליכי ענק – חקר של מיליוני חיידקים במעיים, הבנת יחסי הגומלין בין כלל הפרטים בסביבה אקולוגית, חקר של מולקולות ואפילו שברי מולקולה ואטומים בודדים.

לחקור את העקרונות ההקשרים והסיבות שהם הבסיס להבנת מדעי החיים, להניח את אבני הבניין ואת היסודות לפתרון האתגרים ומגיפות הבריאות והסביבה של המאה ה-21 .

היכולת לייצר גילויים והמצאות בתחום מדעי החיים התפתחה לאין שיעור, עדות חיה לכך התרחשה ממש בשנים האחרונות בה קהילת מדעי החיים הבינלאומית השכילה לפתח תרופה מקורית למגיפת ה-COVID קורונה ב-9 חודשים בלבד. משימה שנחשבה פעם לבלתי אפשרית הפכה למציאות לנגד עינינו המתרחשת בזמן שיא. המשימה שהפקולטה חרתה על דגלה היא לממש בתוך כתליה מחקר שישכיל לתת מענה לאתגרים הביולוגיים והרפואיים שעתידים לפרוץ .

הסטודנטים לתואר ראשון הם דור העתיד של מדעני המחר. חלקם ממשיכים לתארים מתקדמים כאן בפקולטה כמקפצה לעולם המחקר. במהלך הלימודים בתואר ה-1 הם נחשפים למגוון רחב מאוד של תחומי ידע במדעי החיים, ורוכשים כישורים אקוטיים בניתוח מערכות מורכבות, חשיבה ביקורתית, והבנת סודות החיים.
המחקר ושוק העבודה המתפתח כיום דורשים שילוב חוצה דיסציפלינות ותחומי מומחיות שונים. ולכן דווקא הסביבה הטכנולוגית הייחודית בטכניון, מאפשרת להם ללמוד ולהתמקצע בתחומי מדעי החיים בסטנדרט הגבוה ביותר. 

הפקולטה מונה כ 36 חוקרים בכירים המתמחים במגוון תחומי ידע, החל מביולוגיה מבנית וביופיזיקה, דרך ביולוגיה מולקולרית, ביוכימיה וביואינפורמטיקה, ועד לחקר הסרטן, הביולוגיה ההתפתחותית והאקולוגיה. חברי הסגל בפקולטה הם הגרעין של צוות ההוראה בלימודי התואר הראשון. תלמידי הפקולטה זוכים ללמוד ישירות מחוקרים בעלי שם עולמי ולרכוש כלים מעמיקים בכלל תחומי הביולוגיה השונים. מכיוון שהמרצים עוסקים גם במחקר פעיל ועכשווי, תכנית הלימודים שלנו מתעדכנת ומתפתחת כל הזמן, בהתאם להתקדמות ולגילויים המחקריים ברחבי העולם.

בנוסף, הפקולטה חולקת קורת-גג עם מספר מרכזי מחקר מהמובילים בארץ, כדוגמת "המרכז הלאומי לחלבונים" , "יחידת הגנומיקה הטכניונית", ״המכון לננוטכנולוגיה ע״ש ראסל ברי״ ו"המרכז הבין תחומי למדעי החיים וההנדסה ע״ש לורי לוקיי".

ייחודיות הפקולטה לביולוגיה בלב הטכניון:

מולטי דיסיפלינאריות זה כאן – אתגרי המאה ה-21 נהיים מורכבים מתמיד ועל מנת להתמודד עימם אנו נדרשים לחשיבה ולכישורים יצירתיים וביקורתיים. המחקר המודרני ושוק העבודה המשתכלל של היום דורשים שילוב חיוני של דיסציפלינות ותחומי מומחיות שונים.

הקרבה והממשק לפקולטות הנדסיות בתוך הטכניון, מגוון החוקרים והסמיכות למרכזי המחקר בקמפוס מייצרים שיח בינתחומי ויקנו לכם כבוגרים יתרון יחסי מובהק בבואכם להמשיך לתארים מתקדמים ועם צאתכם לתעשייה ולשוק העבודה.
בסיס רחב ועמוק בביולוגיה ומדעים מדויקים הסטודנטים שלנו נחשפים לפקולטות ההנדסיות המובילות בארץ ובעולם ומקבלים את הבסיס הרחב והמתקדם ביותר בתחומי מדעי החיים והמדעים המדויקים (פיזיקה, מתמטיקה, כימיה, מחשבים).
יתרה מכך, לפקולטה לביולוגיה יש מסלולי לימוד מובנים עם הפקולטות להנדסה כימית, הנדסת חומרים ומחשבים.  שילובים אלה בין מדע וטכנולוגיה יקנו לכם את מירב הכלים להתמודד עם אתגרי המחר ומובילים למחקרים בינתחומיים חדשניים ופורצי דרך.

לימודי ביולוגיה מולקולרית ותאית בהיקף רחב מאוד ומעמיק מאוד (מרבית הזמן בשנה ב').

מגוון גדול של קורסי בחירה, שמאפשר לבחור בהתמחות בהתאם לתחומי העניין שלכם

הפקולטה ידועה במרצים צעירים, העוסקים בתחומים עדכניים ופורצי דרך (ביג דאטה, ביולוגיה חישובית, אימונותרפיה, אקולוגיה וסביבה, מדעי הים, הנדסה גנטית, אפיגנטיקה, מדעי המח וכיו"ב

חממה אקדמית, מחקרית ומנטורינג אישי – מידי שנה הפקולטה קולטת נבחרת קטנה יחסית ואיכותית של סטודנטים המסוגלים להתמודד עם תכנית הלימוד הייחודית. מה שמאפשר לנו להכיר את כולכם. ההרצאות וקבוצות הלימוד האינטימיות, מאפשרות טיפוח אישי ומקצועי של הסטודנט בדגש גדול על פיתוח כישורים פרקטיים. הסטודנטים שלנו מעורבים בפעילויות חברתיות ומחקריות של הפקולטה, ושותפים מלאים בבניית חומרי הלימוד ותוכניות הלימודים.

תחומי המחקר בפקולטה הם בחזית המדע העולמי:

בפקולטה לביולוגיה משתלבים סטודנטים לתארים גבוהים (מוסמך ודוקטור) וכן תלמידי בוגר מצטיינים בשנת הלימודים השלישית, במחקר הנערך במעבדות הפקולטה.
נושאי מחקר נבחרים במעבדות השונות בפקולטה:

ביולוגיה מערכתית וחישובית
אימונולוגיה ואימונותרפיה
גנטיקה התפתחותית
אינפורמטיקה רפואית
מדעי הצמח
נוירוביולוגיה ומדעי המח
ביופיזיקה וביוכימיה מולקולרית
ביולוגיה סביבתית ואקולוגיה
התנהגות בעלי חיים
חקר הסרטן ומחלות האדם

מה עושים אחרי קבלת התואר ?

הלימודים בפקולטה לביולוגיה מכשירים אנשים חושבים, בעלי ידע מעמיק במגוון תחומים ביולוגיים.  חשוב מכך, בגלל אופי הלימוד המעודד חשיבה, מחקר וסקרנות, רבים מבוגרינו ממשיכים לתארים מתקדמים, לתואר שני ולדוקטורט במוסדות מחקר מהמובילים בארץ ובעולם. תלמידים אלה הנם בין המובילים את חזית המחקר המדעי בארץ ומצעידים קדימה את הידע האנושי. אנו מוצאים את בוגרינו משתלבים במגוון רחב של תחומים:

  • אקדמיה ובמוסדות מחקר בארץ ובעולם: המשך ללימודים מתקדמים לקראת קריירה מדעית (תואר שני או לימודי רפואה ארבע-שנתי), עבודה במעבדות ומכוני מחקר ופיתוח/ באוניברסיטאות, מע' החינוך, מכללות ואוניברסיטאות, בחברות ממשלתיות.
  • עבודה בתעשיית מדעי החיים: עבודה בתעשיית הביוטק והביופארמה, חברות "סטארט-אפ" ביוטכנולוגיות, חברות אקולוגיות וחברות תרופות, חברות דיאגנוסטיקה, חברות ביודאטה, חברות מכשור רפואי
  • עבודה במעבדות רפואיות ובמגזר הציבורי (בתי חולים, קופות חולים, מעבדות לזיהוי פלילי במשטרה, משרדי פטנטים, אבחון גנטי, פיתוח בדיקות וזיהוי מחלות) ומעבדות רפואיות | מיקרוביולוגיה | אנליזות ממוחשבות ועיבוד נתונים | ביואינפורמטיקה | מערכות שמירת הסביבה והגנת הטבע.

 

מסלולי הלימוד 

בוגר בביולוגיה

המסלול הראשי של הפקולטה, אשר מקנה תואר "בוגר למעדים בביולוגיה", שם דגש מיוחד על עולם המחקר העכשווי במדעי החיים, מהרמה המולקולרית והתאית ועד רמת האורגניזם והמערכות האקולוגיות. המסלול משלב הבנה רחבה של כלל תחומי הביולוגיה המודרנית ען האפשרות להתמקד בתחום מחקרי מתקדם במסגרת ה"מגמות המחקריות" החדשות:

  • המגמה המחקרית בביולוגיה של האדם וההתפתחות
  • המגמה המחקרית במיקרוביולוגיה,אקולוגיה וסביבה
  • המגמה המחקרית בביוכימיה וביולוגיה מולקולרית

זהו מסלול ייחודי בארץ, אשר שם לו כמטרה להכין סטודנטים להשתלבות בעולם המחקר, באקדמיה ובתעשייה.

 

תוכנית למצטיינים בדגש מחקרי

מטרת התכנית – מטרת התוכנית היא הקניית בסיס בביולוגיה, כימיה, מתמטיקה ופיזיקה, והקניית כלים לגישה מחקרית כהכנה לתארים גבוהים וכן לתפקידי מחקר ופיתוח באקדמיה ובתעשייה הביוטכנולוגית והפרמצבטית. תוכנית הלימודים למצטיינים מיועדת לסטודנטים שסיימו שנה א בהצטיינות במסלולי הביולוגיה, המתעניינים במחקר.

תוכנית הלימודים היא תלת-שנתית.

יתרונות התוכנית – עמידה בתוכנית המצטיינים מקנה לבוגריה בנוסף לתואר הראשון, תעודת בוגר התוכנית לסטודנטים מצטיינים. סיום התוכנית מקנה קבלה אוטומטית ללימודי תואר שני בפקולטה לביולוגיה (מותנה במציאת מנחה). הפקולטה לביולוגיה תעניק לחלק מהסטודנטים בתוכנית המצטיינים מימון שכר לימוד.
תנאי הקבלה – הצלחה בכל מקצועות החובה של השנה הראשונה בציון ממוצע של 88 ומעלה בסמסטר הראשון ובמועד א של הסמסטר השני וריאיון קבלה.
מהלך הלימודים:
1.שמירה על ממוצע מצטבר שתואם ל-15% העליונים של הסטודנטים בפקולטה וריאיון מעקב.
2.לסטודנטים יהיה ליווי של מנחה (חבר סגל) לאורך כל התואר.
3.הסטודנטים בתוכנית יבצעו שני קורסי פרויקט מחקר במסגרת המקצועות פרויקט מחקר למסלול מצטיינים ופרויקט מחקר בביולוגיה.
4. העבודה הניסויית במעבדות במסגרת הפרויקטים תתקיים בסמסטר קיץ. במסגרת קורסי הבחירה ניתן ללמוד קורסים מרשימות הבחירה של תואר ראשון ושל התארים המתקדמים בביולוגיה או מפקולטות אחרות, באישור היועץ האישי של הסטודנט.
5. בנוסף, ניתן להתחיל לצבור נקודות לקראת 30 הנקודות הדרושות לתואר השני, מעבר לדרישות התואר הראשון. סטודנטים בעלי רקע מתאים מפקולטות אחרות בטכניון, וממוסדות אקדמיים אחרים בארץ, מוזמנים להגיש מועמדות לתוכנית זו.

תוכניות לימודים משותפות

תוכניות הלימודים המשותפות מקנות ידע בינתחומי ויכולות ייחודיות. לבוגרי התוכניות הללו יש אפשרות להשתלב בתחומים שבהם הידע המשולב שלהם הוא יתרון מנצח. הידע המצטבר שלכם במהלך התואר יהיה עשיר ורחב. הם גם יכולים לעסוק בכל אחד מתחומי הידע שרכשו בדומה לכל הבוגרים מכל אחת מהפקולטות האחרות.

בביולוגיה קיימים ארבעה מסלולי לימודים משותפים עם פקולטות אחרות והן:

1.דו-חוגי ביולוגיה-כימיה – תוכנית משותפת עם הפקולטה לכימיה.
2.הנדסה ביוכימית – תוכנית משותפת עם הפקולטה להנדסה כימית.
3.הנדסת חומרים וביולוגיה – תוכנית משותפת עם הפקולטה למדע והנדסה של חומרים.
4.מגמה במדעי המחשב עם התמקדות בביואינפורמטיקה – תוכנית לימודים של הפקולטה למדעי המחשב בשיתוף עם הפקולטה לביולוגיה.

 

מחוויותיו של בוגר בפקולטה

אביב שרון, בוגר המסלול לביולוגיה בטכניון בהצטיינות. אביב שרון, בוגר המסלול לביולוגיה

"בחרתי ללמוד ביולוגיה כי לדעתי זה תחום מעניין. ממחקרים עולה שהביולוגיה היא המדע הפופולארי ביותר בקרב תלמידים ומבוגרים, ולא קשה לנחש מדוע. ביולוגים חוקרים מגוון רחב של תופעות, ממחלות כמו מלריה ועד לבסיס המוחי של למידה וזיכרון. הם משתוקקים להעמיק את ההבנה של העולם שסביבנו, מפענוח משמעות רצפי הדנ"א ועד לתופעות אקולוגיות המשפיעות על כל כדור הארץ. הם גם מגלים מנגנונים בטבע שאפשר לנצלם, בשינויים קלים, להמצאות וחידושים, החל מתרופות נגד סרטן ועד לדלקים ביולוגיים חדשים, שאולי, יום אחד, ניסע בעזרתם ממקום למקום.

כמוכם, גם אני שקלתי בכובד ראש כיצד התואר יפרנס אותי. עם הזמן השתכנעתי, שהתואר מעניק בסיס מדעי כה רחב, שאוכל תמיד להיעזר בו לעבודה במחקר, בתעשייה, בהוראה, במערכת הבריאות ועוד. בחלוף השנים הגעתי למסקנה שהביולוגיה מתפתחת כל כך מהר שהיקף הפיתוחים והיישומים הביולוגיים רק צפוי לגדול, ועמם יגדל גם ההיצע למשרות רבות המיועדות אך ורק לבעלי השכלה בתחום.

ידעתי שביולוגיה אפשר ללמוד גם במקומות אחרים בארץ, אך בחרתי בטכניון בעיקר בגלל השם הטוב של המוסד, וכדי להמשיך את המסורת המשפחתית. בטכניון למדו גם אבא שלי ואחי הבכור. עם זאת, במהלך הלימודים גיליתי עוד כמה סיבות שלא יכולתי לדעת עליהן בתור מועמד, והייתי רוצה לחלוק אותן עמכם.

ראשית, קיבלתי הזדמנות ללמוד ביולוגיה מאוסף של מומחים, כל אחד בתחומו. כך, לדוגמה, בשנה א למדתי ביוכימיה אצל חוקר שמפתח בדיקת דם ביוכימית לאבחון סרטן בשלב מוקדם. בשנה ב למדתי מיקרוביולוגיה אצל איש סגל שחוקר מגוון רחב של סוגי חיידקים עלומים, שתכונותיהם הייחודיות היו נסתרות מהעין עד השנים האחרונות. המרצים, לא אחת, מביאים דוגמאות לתגליות האחרונות במדע, ומקשרים ישירות בין החומר הנלמד לבין הנעשה אצלם במעבדה, רמה מקצועית שקשה להשיג מחוץ לאוניברסיטאות המחקר ובמיוחד בטכניון.

הסיבה השנייה: בזכות ההתנסות המעשית במעבדה לאורך כל התואר, כגון: התבוננות בבעלי חיים כגון כרישים בסמסטר הראשון, דרך הכלאות הגנטיות בזבובי דרוזופילה בשנה ב ועד להנדסה גנטית בחיידקים בסמסטר האחרון. כחלק מהתואר, מקובל גם לעשות פרויקט מחקר מאמצע שנה ב ואילך. במסגרת הפרויקט, משתלבים במעבדת מחקר אמיתית, וצריך לתכנן ולבצע ניסויים כדי לענות על שאלה ביולוגית שאיש עוד לא חקר אותה. התוצאות עשויות להתגלגל לגילוי של דבר חדש במדע, וכן להתפתח בקלות לתואר שני ואף שלישי.

הסיבה השלישית היא היחס הנעים לסטודנטים מצד סגל הפקולטה, והנכונות לבוא לקראתנו. בתור נציג הסטודנטים, התרשמתי שלפקולטה אכפת מרמת ההוראה ומהיחס לסטודנטים, יש נכונות רבה לשתף פעולה עם נציגי הסטודנטים במיזמים שונים. מרצי הפקולטה נכונים לסייע בכל האופנים – אם בהבנת החומר, בהרחבה על נושאים מעניינים, הפניה למקורות מידע וסיוע בבעיות אקדמיות. כל זה בהחלט לא מובן מאליו באקדמיה ומוסיף המון לחוויית הלמידה.

לכן, לכל מי שרוצה ללמוד מדע שכל העת מתפתח ומשתנה, להתנסות במדע בידיים, ועם זאת לשהות בסביבה נעימה ותומכת, אמליץ בחום על הפקולטה לביולוגיה בטכניון.

פנו אלינו

 מרים קראוז |  miriamk@technion.ac.il |  04-8294213 |  biology.technion.ac.il  

רוצים לבדוק אם אתם עומדים בתנאי הקבלה שלנו? לשוחח עם מדור רישום וקבלה ?

זמינים עבורכם גם ברשתות החברתיות