17 יוני 2021

בוגר המסלול לביולוגיה בטכניון בהצטיינות.

בחרתי ללמוד ביולוגיה כי לדעתי זה תחום מעניין. ממחקרים עולה שהביולוגיה היא המדע הפופולארי ביותר בקרב תלמידים ומבוגרים, ולא קשה לנחש מדוע. ביולוגים חוקרים מגוון רחב של תופעות, ממחלות כמו מלריה ועד לבסיס המוחי של למידה וזיכרון. הם משתוקקים להעמיק את ההבנה של העולם שסביבנו, מפענוח משמעות רצפי הדנ"א ועד לתופעות אקולוגיות המשפיעות על כל כדור הארץ. הם גם מגלים מנגנונים בטבע שאפשר לנצלם, בשינויים קלים, להמצאות וחידושים, החל מתרופות נגד סרטן ועד לדלקים ביולוגיים חדשים, שאולי, יום אחד, ניסע בעזרתם ממקום למקום.
כמוכם, גם אני שקלתי בכובד ראש כיצד התואר יפרנס אותי. עם הזמן השתכנעתי, שהתואר מעניק בסיס מדעי כה רחב, שאוכל תמיד להיעזר בו לעבודה במחקר, בתעשייה, בהוראה, במערכת הבריאות ועוד. בחלוף השנים הגעתי למסקנה שהביולוגיה מתפתחת כל כך מהר שהיקף הפיתוחים והיישומים הביולוגיים רק צפוי לגדול, ועמם יגדל גם ההיצע למשרות רבות המיועדות אך ורק לבעלי השכלה בתחום.

ידעתי שביולוגיה אפשר ללמוד גם במקומות אחרים בארץ, אך בחרתי בטכניון בעיקר בגלל השם הטוב של המוסד, וכדי להמשיך את המסורת המשפחתית. בטכניון למדו גם אבא שלי ואחי הבכור. עם זאת, במהלך הלימודים גיליתי עוד כמה סיבות שלא יכולתי לדעת עליהן בתור מועמד, והייתי רוצה לחלוק אותן עמכם.

ראשית, קיבלתי הזדמנות ללמוד ביולוגיה מאוסף של מומחים, כל אחד בתחומו. כך, לדוגמה, בשנה א למדתי ביוכימיה אצל חוקר שמפתח בדיקת דם ביוכימית לאבחון סרטן בשלב מוקדם. בשנה ב למדתי מיקרוביולוגיה אצל איש סגל שחוקר מגוון רחב של סוגי חיידקים עלומים, שתכונותיהם הייחודיות היו נסתרות מהעין עד השנים האחרונות. המרצים, לא אחת, מביאים דוגמאות לתגליות האחרונות במדע, ומקשרים ישירות בין החומר הנלמד לבין הנעשה אצלם במעבדה, רמה מקצועית שקשה להשיג מחוץ לאוניברסיטאות המחקר ובמיוחד בטכניון.

הסיבה השנייה: בזכות ההתנסות המעשית במעבדה לאורך כל התואר, כגון: התבוננות בבעלי חיים כגון כרישים בסמסטר הראשון, דרך הכלאות הגנטיות בזבובי דרוזופילה בשנה ב ועד להנדסה גנטית בחיידקים בסמסטר האחרון. כחלק מהתואר, מקובל גם לעשות פרויקט מחקר מאמצע שנה ב ואילך. במסגרת הפרויקט, משתלבים במעבדת מחקר אמיתית, וצריך לתכנן ולבצע ניסויים כדי לענות על שאלה ביולוגית שאיש עוד לא חקר אותה. התוצאות עשויות להתגלגל לגילוי של דבר חדש במדע, וכן להתפתח בקלות לתואר שני ואף שלישי.

הסיבה השלישית היא היחס הנעים לסטודנטים מצד סגל הפקולטה, והנכונות לבוא לקראתנו. בתור נציג הסטודנטים, התרשמתי שלפקולטה אכפת מרמת ההוראה ומהיחס לסטודנטים,יש נכונות רבה לשתף פעולה עם נציגי הסטודנטים במיזמים שונים. מרצי הפקולטה נכונים לסייע בכל האופנים – אם בהבנת החומר, בהרחבה על נושאים מעניינים, הפניה למקורות מידע וסיוע בבעיות אקדמיות. כל זה בהחלט לא מובן מאליו באקדמיה ומוסיף המון לחוויית הלמידה.

לכן, לכל מי שרוצה ללמוד מדע שכל העת מתפתח ומשתנה, להתנסות במדע בידיים, ועם זאת לשהות בסביבה נעימה ותומכת, אמליץ בחום על הפקולטה לביולוגיה בטכניון.

זמינים עבורכם גם ברשתות החברתיות