דבר הדיקן

דבר הדיקן
פרופ' מיכאל גליקמן

הפקולטה לביולוגיה בטכניון הינה קהילה מדעית תוססת של סטודנטים, חוקרים, אנשי צוות, חברי סגל, ובוגרים. אנו מתגאים במעבדות מחקר איכותיות, מתקני מחקר משותפים, ותוכניות מעמיקות להכשרה אקדמית. מיקומנו בתוך מכון טכנולוגי מוביל, מעניק מעטפת רב תחומית ייחודית להוראה ולמחקר בפקולטה.

עבור הסטודנטים, הפקולטה לביולוגיה מציעה חווית לימודים יוצאת דופן המשלבת הקניית ידע רחב עם התנסות מחקרית, ומעודדת לתרומה לקהילה ולחברה. תכני הקורסים, ההוראה, וההנחיה שלנו לתואר ראשון ולתארים מתקדמים מועברים על ידי חוקרים המובילים בתחומם. יחס מרצה-סטודנטים גבוה מעניק תשומת לב פרטנית, מטפח סקרנות, ביקורתיות ומנהיגות מדעית. כל אלו נועדו להקנות חשיבה מחקרית מעמיקה תוך כיסוי רחב של תחומי מדעי החיים הכוללים אבולוציה, גנטיקה, ביוכימיה, ביולוגיה תאית ומולקולרית, ביולוגיה התפתחותית, בריאות האדם ומנגנוני מחלות. כיאה למכון טכנולוגי, אנו משלבים ידע מתחומי המתמטיקה, פיזיקה, כימיה, מדעי המחשב וההנדסה. הגישה האינטגרטיבית שלנו מכינה את הבוגרים והבוגרות לאתגרים המדעיים של המאה ה-21.

במחקר, אנו שואפים להתמודד עם סוגיות החורגות מעבר להגדרות המסורתיות של תחומי הידע. תוך שותפויות עם פקולטות ומוסדות אחרים, צוותי המחקר בפקולטה שלנו שואלים שאלות מרתקות כגון:
"כיצד חיידקים מפתחים עמידות לאנטיביוטיקה?"
"כיצד שורשי הצמח יודעים לאיזה כיוון לגדול בסביבה משתנה?"
"מהן הסיבות למחלת האלצהיימר 'האקראית'?"
"כיצד תאי בעלי חיים הופכים לרקמה?"
"מדוע פיתוח תרופות למחלת הסרטן כה מאתגר?"
"לאיזו מטרה חיידקים ווירוסים משתמשים באנרגיה מקרני אור?"
"כיצד בעלי חיים מנווטים במרחב?"
"מה עומד בבסיס האיזון העדין בין וירוסים והמאכסנים שלהם?"
על שאלות אלו ואחרות, החוקרים בפקולטה עונים באמצעות מגוון רחב של כלים ניסיוניים הנמצאים בחזית המדע החל מגישות חישוביות ממדעי הנתונים ועד לשיטות אופטיות והדמיה חיה, תוך שימוש במגוון מערכות מודל מבעלי חיים, צמחים, חיידקים, רקמות מהונדסות או מולקולות מבודדות.

חברי הסגל והמשתלמים שלנו הינם חוקרים מצטיינים, חברים באגודות בין לאומיות וזוכים תדיר בפרסים יוקרתיים. ההצלחה שלנו נובעת מאימוץ נקודות מבט מגוונות, ולכן אנו שוקדים לארח סטודנטים וחוקרים מרחבי העולם, היוצרים יחד אווירה של סקרנות, שיתוף פעולה ותמיכה הדדית. אין פלא, אם כך, כי בין הבוגרים והבוגרות שלנו נמנים פרופסורים בעלי שם, מנהלים בתחום הביוטכנולוגיה, חוקרים, ואנשי חינוך בארץ ובחו"ל.

בשנים הקרובות נמשיך להתרחב לכיווני מחקר חדשים בחזית מדעי החיים הבסיסיים והיישומיים, ונחזק את השותפויות עם האקדמיה והתעשייה מסביב לעולם. בין אם את סטודנטית שאפתנית או מדענית מנוסה, ואם אתה סטודנט שאפתן או מדען מנוסה, אנו מזמינים אתכם להצטרף אלינו במסע אקדמי מרתק.

יחד נפרוץ את גבולות הידע ונקדם את המדע למען החברה.

פרופ' מיכאל גליקמן
דיקן הפקולטה לביולוגיה, טכניון
התשפ"ג

 

 

זמינים עבורכם גם ברשתות החברתיות